MXL1.5KE56A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE56A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
Isolated
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
19.5A
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Unidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
77V
Reverse Standoff Voltage :
47.8V