MXL1.5KE51AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE51AE3
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC CASE-1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
DO-201AA, DO-27, Axial
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
48.5V
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
43.6V
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
70.1V
Peak Pulse Current :
21.4A
Test Current :
1mA