MXL1.5KE47AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE47AE3
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC CASE-1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Direction :
Unidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
40.2V
Clamping Voltage :
64.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
44.7V
Peak Pulse Current :
23.2A
Peak Pulse Power :
1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ