MXL1.5KE43CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE43CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Current :
25.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
40.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Clamping Voltage :
59.3V
Pin Count :
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
36.8V