MXL1.5KE43AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE43AE3
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC CASE-1
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
No
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
36.8V
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
25.3A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Direction :
Unidirectional
Number of Pins :
Unidirectional Channels :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
40.9V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
59.3V