MXL1.5KE43A
Mfr.Part #
MXL1.5KE43A
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC CASE-1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Peak Pulse Current :
25.3A
Additional Feature :
High Reliability
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
36.8V
Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
Wire
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
40.9V
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
59.3V
Direction :
Unidirectional
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
1.5kW