MXL1.5KE400CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE400CAE3
Description
TVS DIODE 324VWM 548VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
548V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Terminal Form :
Wire
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
4A
Packaging :
Bulk
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Element Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Pins :
Reverse Standoff Voltage :
324V