MXL1.5KE400CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE400CA
Description
TVS DIODE 324VWM 548VC CASE-1
Clamping Voltage :
548V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
4A
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Direction :
Bidirectional
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
324V