MXL1.5KE400A
Mfr.Part #
MXL1.5KE400A
Description
TVS DIODE 324VWM 548VC CASE-1
Terminal Finish :
TIN LEAD
Reverse Standoff Voltage :
324V
JESD-609 Code :
e0
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
No
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Peak Pulse Current :
4A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Bulk
Clamping Voltage :
548V