MXL1.5KE39CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE39CAE3
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC CASE-1
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Bidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Pins :
Packaging :
Bulk
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
37.1V
Mount :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
33.3V
Peak Pulse Current :
28A
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
MATTE TIN
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
53.9V