MXL1.5KE39CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE39CA
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC CASE-1
1
Direction :
Bidirectional
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
37.1V
Bidirectional Channels :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
28A
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e0
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
33.3V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
53.9V
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ