MXL1.5KE39AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE39AE3
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC CASE-1
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Voltage - Breakdown (Min) :
37.1V
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
33.3V
Clamping Voltage :
53.9V
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
28A
Case Connection :
Isolated
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ