MXL1.5KE39A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE39A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Direction :
Unidirectional
Pin Count :
2
Terminal Form :
Wire
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Reliability
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Voltage - Breakdown (Min) :
37.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Test Current :
1mA
JESD-609 Code :
e0
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Pulse Current :
28A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
53.9V
Reverse Standoff Voltage :
33.3V