MXL1.5KE36CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE36CA
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC CASE-1
Product Category :
JESD-609 Code :
e0
Clamping Voltage :
49.9V
Pin Count :
Wire
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
30.8V
Peak Pulse Current :
30A
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Terminations :
Direction :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
34.2V