MXL1.5KE36A
Mfr.Part #
MXL1.5KE36A
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC CASE-1
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
30.8V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
49.9V
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Direction :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
34.2V
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Elements :
Peak Pulse Current :
30A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW