MXL1.5KE350CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE350CAE3
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC CASE-1
Zener
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
300V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pin Count :
2
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
4A
Bulk
Number of Terminations :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Clamping Voltage :
482V
High Reliability
Number of Elements :
Test Current :
1mA