MXL1.5KE350CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE350CA
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
482V
Direction :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
300V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Pin Count :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Zener
Number of Terminations :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Current :
4A