MXL1.5KE350A
Mfr.Part #
MXL1.5KE350A
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC CASE-1
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
300V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
1mA
Number of Elements :
Peak Pulse Current :
4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
Clamping Voltage :
482V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW