MXL1.5KE33CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE33CAE3
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC CASE-1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Direction :
Bidirectional
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
28.2V
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Clamping Voltage :
45.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
31.4V
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
Wire
Pin Count :
Peak Pulse Current :
33A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Power :
1.5kW
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW