MXL1.5KE33CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE33CA
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC CASE-1
Product Category :
Element Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Current :
33A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Wire
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
yes
Direction :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
Reverse Standoff Voltage :
28.2V
Mount :
Zener
Number of Terminations :
2
Military, MIL-PRF-19500
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
45.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
31.4V
Pin Count :
Number of Elements :
High Reliability
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW