MXL1.5KE33AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE33AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Current :
33A
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Breakdown (Min) :
31.4V
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Additional Feature :
High Reliability
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
45.7V