MXL1.5KE300A
Mfr.Part #
MXL1.5KE300A
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC CASE-1
Direction :
Unidirectional
SILICON
Terminal Finish :
TIN LEAD
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
Wire
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e0
Unidirectional Channels :
Through Hole
Mount :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
256V
Peak Pulse Current :
5A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
285V
Clamping Voltage :
414V