MXL1.5KE27CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE27CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Clamping Voltage :
37.5V
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
40A
Test Current :
1mA
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
25.7V
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
Direction :
Bidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
23.1V