MXL1.5KE27CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE27CA
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC CASE-1
Clamping Voltage :
37.5V
Peak Pulse Current :
40A
Terminal Finish :
TIN LEAD
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
25.7V
DO-201AA, DO-27, Axial
Mount :
JESD-609 Code :
e0
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
23.1V
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ