MXL1.5KE250CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE250CAE3
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
Product Category :
Element Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Terminal Finish :
MATTE TIN
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
5A
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Mount :
Clamping Voltage :
344V
Voltage - Breakdown (Min) :
237V
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
214V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Direction :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ