MXL1.5KE250CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE250CA
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
Direction :
Bidirectional
1 (Unlimited)
Mount :
Non-RoHS Compliant
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
237V
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Current :
5A
Reverse Standoff Voltage :
214V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
344V
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA