MXL1.5KE250AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE250AE3
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
EAR99
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
2
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
344V
Voltage - Breakdown (Min) :
237V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Connection :
Isolated
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
5A
Unidirectional Channels :
Reverse Standoff Voltage :
214V