MXL1.5KE250A
Mfr.Part #
MXL1.5KE250A
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Direction :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
214V
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
344V
Voltage - Breakdown (Min) :
237V
Peak Pulse Current :
5A
Terminal Finish :
TIN LEAD
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
1
Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW