MXL1.5KE24CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE24CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Direction :
Bidirectional
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Pin Count :
2
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
20.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
22.8V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Peak Pulse Current :
45A
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
No
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Clamping Voltage :
33.2V