MXL1.5KE220AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE220AE3
Description
TVS DIODE 185VWM 328VC CASE-1
Zener
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Pin Count :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
4.6A
Power Line Protection :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Non-RoHS Compliant
Unidirectional Channels :
1
Direction :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
328V
Additional Feature :
High Reliability
Case Connection :
Isolated
Military, MIL-PRF-19500
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
209V
Reverse Standoff Voltage :
185V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Test Current :
1mA