MXL1.5KE220A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE220A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 185VWM 328VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
Wire
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Mount :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
185V
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Current :
4.6A
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
328V
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Breakdown (Min) :
209V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ