MXL1.5KE20CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE20CAE3
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Pins :
2
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Reverse Standoff Voltage :
17.1V
Direction :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
27.7V
Peak Pulse Current :
54A
Test Current :
1mA