MXL1.5KE20CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE20CA
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC CASE-1
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Bidirectional Channels :
Clamping Voltage :
27.7V
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
54A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Type :
Zener
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Direction :
Bidirectional
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
17.1V
Peak Pulse Power :
1.5kW