MXL1.5KE200AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE200AE3
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC CASE-1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
171V
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
200V
Voltage - Breakdown (Min) :
190V
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
274V
Pbfree Code :
yes
EAR99
Type :
Zener
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Unidirectional Channels :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Current :
5.5A