MXL1.5KE200A
Mfr.Part #
MXL1.5KE200A
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC CASE-1
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Finish :
MATTE TIN
Clamping Voltage :
274V
Voltage - Breakdown (Min) :
190V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
5.5A
Test Current :
1mA
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
Reverse Standoff Voltage :
171V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Pins :
Breakdown Voltage :
200V