MXL1.5KE18CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE18CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
59.5A
Reverse Standoff Voltage :
15.3V
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Clamping Voltage :
25.2V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
17.1V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ