MXL1.5KE170A
Mfr.Part #
MXL1.5KE170A
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC CASE-1
Through Hole
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
TIN LEAD
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e0
Clamping Voltage :
234V
Direction :
Unidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Connection :
Isolated
EAR99
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
162V
Reverse Standoff Voltage :
145V
Peak Pulse Current :
6.4A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW