MXL1.5KE16CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE16CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Clamping Voltage :
22.5V
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
67A
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
15.2V
Bidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Direction :
Bidirectional
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
Reverse Standoff Voltage :
13.6V