MXL1.5KE16CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE16CA
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC CASE-1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
13.6V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
TIN LEAD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
15.2V
Peak Pulse Current :
67A
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
Isolated
Zener
Packaging :
Bulk
Clamping Voltage :
22.5V