MXL1.5KE160AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE160AE3
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC CASE-1
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
219V
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Line Protection :
Reverse Standoff Voltage :
136V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
6.8A
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW