MXL1.5KE160A
Mfr.Part #
MXL1.5KE160A
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC CASE-1
1
Packaging :
Bulk
Test Current :
1mA
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e0
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
136V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Pulse Current :
6.8A
1μA
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Single
Unidirectional Channels :
Clamping Voltage :
219V