MXL1.5KE15CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE15CAE3
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC CASE-1
Product Category :
Power Line Protection :
No
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
21.2V
Mount :
Through Hole
Bidirectional Channels :
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
SILICON
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
12.8V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
14.3V
Peak Pulse Current :
71A