MXL1.5KE15AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE15AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Clamping Voltage :
21.2V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Reverse Standoff Voltage :
12.8V
Test Current :
1mA
Direction :
Unidirectional
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
71A
Pin Count :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
14.3V
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
Peak Pulse Power :
1.5kW