MXL1.5KE15A
Mfr.Part #
MXL1.5KE15A
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
14.3V
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
21.2V
Non-RoHS Compliant
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
71A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
12.8V