MXL1.5KE150A
Mfr.Part #
MXL1.5KE150A
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC CASE-1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Through Hole
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Direction :
Unidirectional
Single
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e0
Reverse Standoff Voltage :
128V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
143V
No
Terminal Form :
Wire
Peak Pulse Current :
7.2A
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
207V