MXL1.5KE13CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE13CAE3
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC CASE-1
Voltage - Breakdown (Min) :
12.4V
Peak Pulse Current :
82A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
11.1V
DO-201AA, DO-27, Axial
Bidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
18.2V
Direction :
Bidirectional
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Form :
Wire
Test Current :
1mA