MXL1.5KE13AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE13AE3
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC CASE-1
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
11.1V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Unidirectional Channels :
Direction :
Unidirectional
EAR99
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
12.4V
Clamping Voltage :
18.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
82A
Peak Pulse Power :
1.5kW