MXL1.5KE13A
Mfr.Part #
MXL1.5KE13A
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
11.1V
Voltage - Breakdown (Min) :
12.4V
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
18.2V
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Form :
Wire
Peak Pulse Current :
82A
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Type :
Zener
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ