MXL1.5KE130CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE130CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
111V
Pin Count :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Peak Pulse Current :
8.4A
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Direction :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clamping Voltage :
179V