MXL1.5KE130AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE130AE3
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC CASE-1
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
111V
Peak Pulse Current :
8.4A
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
Test Current :
1mA
Unidirectional Channels :
2
Power Line Protection :
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
179V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW